Чим-чим, а от вуличними скульптурами Вінниця точно не славиться. Та, в принципі, їх тут не так багато і вони не тих масштабів, щоб заради них їхати з інших міст. Але їх рівно стільки, щоб написати про це невеличкий блог:
Пам’ятник художнику. Знаходиться перед входом до арт-простору «Галерея ХХІ». Його творцем (та прототипом, що немаловажливо) є вінницький скульптор Володимир Оврах. Біля бронзового митця сидить собака породи пудель. І хоча цей пухнастий справді мило виглядає, залишається незрозумілим, що він символізує.
Було би дивно, якби у місті Григорія Артинова не було скульптури Григорію Артинову. Вона розташовується біля Вінницької вежі (яку, до речі, спроектував саме цей архітектор) і символізує людину, яка із задоволенням відпочиває на лавочці. При бажанні можна присісти поряд, щоб сфотографуватися чи, наприклад, насолодитися компанією відомого вінничанина.
Першою власницею приміщення, де зараз знаходиться готель «Франція», була Євгенія Прунмаєр. Через це один із заможних вінничан вирішив увічнити її образ в бронзі. А оскільки в архівах не збереглося жодної згадки про те, яким було обличчя відомої панянки, то його прообраз взяли з обличчя дружини замовника цього пам’ятника.
Трохи нижче водонапірної вежі стоять скульптури Скрипаля і Поета. Окрім того, що вони створені у 2011 році В’ячеславом Пастернаком, більше нічого сказати не можу. А от пам’ятник Саксофоністу, що знаходиться біля мерії, цікавий побільше. Бо сам того не усвідомлюючи, Пастернак створив образ, який дуже нагадує винахідника першого саксофону Адольфа Сакса.
Незвичною для України (та й Європи), є скульптура команданте Кубинської революції Ернесто Че Геварі. Він приховався далеко від центру, в мікрорайоні Тяжилів. І хоча постать цієї людини є спірною (особливо у наші часи), пам’ятник все одно став своєрідною візитівкою міста.
Пам’ятник боксеру. Цей двометровий хлопець, що чимось нагадує Роккі, знаходиться навпроти Муніципального ринку. Цікавим тут є те, що більше ніде в Україні подібної скульптури не знайти.
І останній (також єдиний у своєму роді) пам’ятник, про який я напишу, присвячений Симону Петлюрі. Для багатьох, цей військовий діяч також є спірною історичною фігурою. Але знайшлося чимало людей, які вважать, що така постать має бути увічненою у нашому місті. Скульптуру створено в повний ріст на подвір’ї будинку, у якому колись проживав голова Директорії УНР.