5 причин відвідати Вінницю після війни

02.07.2022 2022-07-02

Вінниця - найкомфортніше місто для проживання. Це підтверджують результати  щорічного муніципального опитування. Вінниця 7 разів поспіль очолювала рейтинг найкомфортніших міст для життя в Україні. Вінниця - красиве, доглянуте, сучасне, розквітаюче, економічно розвинене, «екологічне» та «радісне місто». 

І ось 5 причин, чому ж варто відвідати Вінницю після війни:

 

 1. Фонтани

  Вінниця - місто фонтанів. 

В кожному місті знайдеться хоча б один фонтан. Їх шум заспокоює, дозволяє розслабитись, а в жарку пору ще й приємно охолоджує. Фонтани створюють настрій, додають святковості, а коли це не один, а десятки, то взагалі суцільне свято. 

  Окрасою міста є найбільший в Європі плавучий фонтан Рошен. За оцінками експертів, входить у десятку найкращих і видовищних фонтанів світу. Фонтан оснащений світловими і музичними елементами і саме тут ви побачите 3D лазерне шоу із музичним супроводом. Найбільша оригінальність полягає у тому, що конструкція фонтану у зимовий період занурюється на дно річки Південний Буг (річка замерзає взимку, тож фонтан “зимує” під льодом).

  Заслоговує особливої уваги фонтан в центральному парку ім. Миколи Леонтовича. Спроектував його ще в 1950-х роках єврейський архітектор. До його відкриття кілька днів і ночей дружини проектувальників пекли традиційний єврейський десерт флуден, щоб всіх пригостити. З часом фонтан перестав працювати через застарілі системи і руйнування бетонних конструкцій, але зараз його відновили. Фонтан є ностальгічною ноткою міського життя Вінниці. 

  Кожного гостя міста здивує унікальний арт-об’єкт — пішохідний фонтан «Сонячна система». У центрі композиції скульптура Атланта, який тримає над собою Сонце (ажурну, майже повітряну конструкцію). Навколо нього розміщені Меркурій, Венера, Земля, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун і Плутон. Із початком сутінок вмикається підсвічування, що створює просто неймовірний ефект! Особливо полюбляють його діти, які залазять на планети і підкорюють Всесвіт.

  Зараз майже всі вінницькі фонтани працюють, окрім найбільшого - Рошен. Але ми впевнені, що скоро всі приїдуть у Вінницю і будуть насолоджуватись новим лазерним шоу, який буде присвячений нашій Перемозі! 

   

 

Вінницькі гіди люблять говорити: «Не фонтанами єдиними…славиться Вінниця», тому йдемо далі!

 

 2. Екскурсія на даблдекері - двоповерховому кабріолеті BusPass.

  Всім відомі з фільмів чи подорожей по Європі величезні двоповерхові екскурсійні автобуси без даху. І в Вінниці минулого року теж такий з‘явився! Красивий, яскравий, великий! Це унікальна можливість дізнатись історію Вінниці з висоти 4 метри! Великим плюсом такого виду екскурсій в порівнянні з європейськими є наявність «живого» гіда ( а не аудіо). Тому такі екскурсії проходять з жартами, з діалогами, з відповідями на запитання і приємній посмішці. Півтори години, 22 кілометри суцільної вінницької насолоди.   

  Зараз проводяться історичні  оглядові екскурсії містом, а після війни повернуться унікальні авторські екскурсії з шапманським, саксофоном та розмовами для дорослих про нічне життя маленької провінції. 

 

 3. ГастроВінниця

Набирає обертів у Вінниці і гастротуризм. Вінниця є першим містом в Україні, що наважилося впровадити міський стандарт гостинності, який відображає культуру, історію, ритм життя міста. Ресторатори, готельєри та маркетологи об‘єдналися заради спільноїї  мети - високого сервісу та досягнення впізнаваності вінницької гостинності в Україні та світі.

  Вінницьке сало, вінницький хрін, картопля по-уланівськи, кров’янка, помідори з часником - це гастрономічні родзинки нашого регіону. А візитною карткою міста стали страви з вишнею. У Вінниці  та  околицях можна зустріти безліч вишневих садків. А ще, найбільший район міста називається Вишенька, раніше там протікала річка Вишенька, поряд було село Вишня і саме там жив відомий хірург Микола Іванович Пирогов в своїй садибі, що також мала смачну назву Вишня. І взагалі, вишня - універсальний продукт, який додасть легкої кислинки та терпкості як м’ясним та овочевим стравам, так десертам і напоям.

Тож у вінницьких ресторанах можна скуштувати автентичні та сучасні страви з вишнею: борщ на вишні, вишневі драглі (десерт, схожий на італійську панакоту), вареники з вишнею, штрудель з вишнею і навіть бургер з вишнею та котлетою із яловичини. 

Скуштувати вишневі смаколики можна в багатьох закладах міста. Рекомендуємо: 

 ⁃ «Трофей»

 ⁃ “Churchill-inn”

 ⁃ «Кінь у протигазі»

 ⁃ «Gagarin burgers & meat»

 ⁃ «Гостинний пан»

 4. Музеї

  Вінниця активно розвивається в туристичному напрямку. В місті працюють як музеї з більш ніж 100-літньою історією, так і нові сучасні. Ось наш ТОП-5, які точно варті вашої уваги:

 ⁃ Націона́льний музе́й-сади́ба М. І. Пирого́ва.
Микола Пирогов - відомий вчений, хірург, анатом, засновник військово-польової хірургії. Лікар відомий у всьому світі, адже започаткував анастезію та гіпсову пов‘язку. Він 20 років з невеличкою перервою прожив біля Вінниці в своїй садибі Вишня. Але туристів манять до музею не так історіі про неймовірні успіхи лікаря в медицині, як тіло вченого, яке вже  141 рік забальзамоване і знаходиться в усипальниці. Цікаво, що всередині він не пустий. На відміну від методів бальзамації Леніна, Сталіна, Хо Ши Міна, коли з тіла виймалися внутрішні органи і мозок, Пирогова бальзамували за іншою технологією. Більшість органів вченого залишаються на тих місцях, де вони були за життя хірурга.

 

 ⁃ Вінницький обласний краєзнавчий музей.

Це музей з найбільшим зібранням матеріалів і документів з історії, етнографії і культури Східного Поділля. Ви тут побачите мамонта на ім‘я Вінні, оленів плямистих, орлана білохвоста; зразки зброї – від кам’яного віку до другої світової війни; знахідки із розкопок поселень трипільської культури; колекцію срібних прикрас княжої доби. Рідкісним експонатом є меч «у півтори руки» XIV ст. Окраса археологічної колекції музею – предмети із розкопок курганного могильника доби бронзи – раннього заліза: прикраси із золота, електруму, бронзи, бурштину, бронзові ножі, бронзові та кістяні деталі збруї, глиняний посуд. І родзинка - унікальна колекція золотих прикрас бронзового та сарматського періоду, яка експонувалась на шести міжнародних виставках.

 

 ⁃ Історико-меморіальний комплекс пам’яті жертв нацизму.

А простіше - ставка Гітлера «Вервольф». Ставка була побудована за 8 км  від Вінниці, на ділянці лісу завдовжки близько 2,5 км і завширшки близько 300 м. Ставка мала телефонний зв’язок із Берліном, Вінницею, ставкою Герінга, аеродромом у Калинівці. У центральній зоні розміщувались: будинок Гітлера з бомбосховищем, будинок Бормана, загальний бункер, будинки служби безпеки, генералів, керівників збройних сил, персональних ад’ютантів, секретарок, преси, слуг; лазня і перукарня, вузол зв’язку, готель, казино, басейн. Це одне з найзагадковіших місць в Україні часів Другої світової війни, навколо неї існує безліч міфів і легенд і ви точно маєте там побувати.

 

-Автомотовелофототелерадіомузей.

Це музей з найдовшою назвою. В основі експозиції – приватне зібрання раритетних автомобілів та іншої техніки вінницького колекціонера. Це автомобілі, мотоцикли, велосипеди, патефони, телевізори, фотоапарати, радіоприймачі та ін. В автомобільній колекції: армійський ГАЗ-67, рідкісний "Вілліс", ГАЗ-М-20 "Перемога","Москвичі" та "Волги" різних років випуску. Родзинкою музею є близьке спілкування відвідувачів з технікою та іншими експонатами – можна посидіти за кермом будь-якого авто, приміряти військову форму різних країн, сфотографуватися в історичному образі. 

  Схожого спрямування (для любителей авто) у місті працює Музей моделей транспорту. Тут ви побачите мініатюрні автомобілі, літаки, танки, кораблі, мотоцикли, трамваї, тролейбуси, автобуси та потяги. Всього 5000 моделей. Власник музею представлені експонати збирав по різних країнах світу, зокрема Німеччині, Іспанії, Італії, США, а загальна вартість колекції складає щонайменше 150 тисяч доларів. 

 

 5. Архітектура

Вінниця - місто , з більш ніж 650-літньою історією. І неспішно прогуляючись центром ви побачите ТОП-5 локацій для відвідин:

⁃ Вінницькі мури — комплекс оборонних і монастирських споруд XVII століття.

Складався з будівель та стін єзуїтського монастиря, єзуїтського костелу, колегіуму та конвікту (гуртожитки), а також домініканського монастиря і домініканського костелу. Будівлі були оточені потужними кріпосними стінами і бойовими вежами. Мури зведені у XVII столітті монахами-єзуїтами, ставши головною оборонною спорудою міста. Пізніше поруч були прибудовані домініканський монастир з костелом. Від оборонних фортець практично нічого не залишилося. Збереглася лише кутова південно-західна башта з південною і частиною західної стін.

 

 ⁃ Храм Пресвятої  Діви Марії Ангельської.

Належить ордену капуцинів. Побудований 1746 року коштом вінницького старости Людовіка Калиновського у стилі незвичайного тосканського бароко.  Капуцинам було запропоновано три місця на вибір для розташування майбутнього монастиря. Вони вибрали сьогоднішню локацію, адже тут проходив підземний хід від єзуїтського монастиря і магістрату. Монастир капуцинів був побудований над ним. В результаті південне крило монастиря отримало двоповерхові підвальні приміщення, нижнє з яких є частиною старовинного підземного ходу, імовірно з початків  XVII століття. І там сьогодні проходять екскурсії. Тому якщо ви хочете почути цікаві історії, зокрема про монаха Шимана, який блукає Вінницькими підземеллями, то ласкаво просимо! 

 

 ⁃ Водонапірна вежа. 

Вежа - це символ Вінниці, розташована в самому центрі, на площі Європейській. Це перший водогін у Вінниці. І хоча вона розташована в самому серці міста, вода подавалася до вежі аж з протилежного берега Південного Бугу. Також вежа поєднувала функціі пожежної каланчі. Деякий час там жили працівники міського водоканалу, тобто це був житловий будинок! Оскільки вона вузька та в ній мало вікон, то кожен поверх слугував однією квартирою.  Зараз там Музей воїнів-афганців. 

 ⁃ Готель «Савой».

Це легендарний готель, споруджений на початку минулого століття архітектором Григорієм Артиновим. Це перша шестиповерхова будівля у Вінниці. Крім цього, в споруді нового готелю вперше в місті з'явились електричний ліфт, центральне водопостачання,  каналізація, подача гарячої води та електроосвітлення. А ще, вперше у місті було заасфальтовано невелику ділянку перед входом у готель. А коли Вінниця тимчасово стала столицею УНР, у будівлі розміщався «Кабінет Міністрів» УНР, а 1920 року Симон Петлюра зустрічався з Юзефом Пілсудським у ресторані готелю “Савой”.

 

 ⁃ Вінницький академічний музично-драматичний театр ім. Садовського.
Будівництво театру за проектом головного архітектора міста Григорія Артинова розпочали в 1910 році. Роботи тривали близько 11 місяців. Наш театр вважався окрасою міста.  Генерал Олексій Брусилов після свого перебування у Вінниці писав про театр, як про такий, “що сміливо можна перенести до будь-якої столиці”. Він був на 1000 місць, час від часу  перетворювався на кабаре або бальну залу. Сидіння, розташовані в три ряди, були спроектовані так, щоб їх можна було ховати під підлогу. Електричне освітлення, розкішні декорації, всілякі пристосування і світлові ефекти. Окреме фойє, два буфети, вестибюль, каса, контора. Три завіси: суконна, з клапаном і рекламна. Десять окремих гримерних для артистів з дзеркалами і умивальниками. І вже більш ніж 111 років вінницький театр залишається одним з головних осередків культурного життя Вінниці.

 

Це далеко не всі причини, чому варто відвідати Вінницю після війни. Насправді їх набагато більше. Вінничани настільки люблять своє місто, що нарахували б 1000 причин. І якщо ви вже будете у нас, то не забудьте зазирнути ще на площу Ліверпуль, прогулятися Єрусалимкою, подивитися на приміщення Реального училища для хлопців та Жіночої гімназії, прогулятися нашим парком і дізнатись історію арки при вході (яка є чи то кішкою, чи земною кулею). А ще маст ту сі приміщення психіатричної лікарні, Кумбарівські сходи, дім-корабель та багато багато іншого!

автор: гід-екскурсовод Альона Сазонова

Додати в обране

Ця функція доступна лише для зареєстрованих користувачів, будь ласка авторизуйтесь чи зареєструйтесь

Вхід в систему или Зареєструватись