Військово-історичний музей Повітряних сил Збройних сил України

11.08.2016 2016-08-11

Побачити, доторкнутися та сфотографуватися біля ретро-літаків та авіатехніки, яку використовують українські армійці сьогодні, можна у Вінницькому музеї повітряних сил ЗСУ. 

Відкрили його у 2001 році на території штабу командування Повітряних Сил ЗСУ. А чотири роки потому у музеї почала діяти експозиція протиповітряних засобів оборони. Загалом музей займає територію площею понад 1000 м².

Авіаційну техніку, а також зразки техніки зенітних ракетних і радіотехнічних військ збирали
з різних куточків України.

Усього за 15-річне існування, музею вдалося зібрати більше чотирьох десятків різноманітних експонатів, серед яких: винищувачі, бомбардувальники, розвідники, штурмовики, гелікоптери, зенітні установки та безпілотники. Деякі екземпляри були виготовлені ще за часів Радянського Союзу.

Відвідувачі мають змогу ознайомитися з історією військ ППО, дізнатися більше про героїв СРСР з Вінниччини, ракетні війська стратегічного призначення та авіаційну стрілецьку зброю.

До авіаційної експозиції входять 18 літальних апаратів, серед яких чотири гелікоптери та 14 літаків тактичної авіації.

Справжньою візитівкою музею є літак-винищувач Як-11 – єдиний, який зберігся на території України від часів Другої світової війни. Саме цей літак свого часу встановив низку світових рекордів з швидкості. Встановили його на честь 55-річчя перемоги над фашистськими загарбниками.

Унікальним є і літак МІГ-15 – наймасовіший реактивний бойовий літак в історії авіації, який став одним з основних винищувачів під час Корейської війни. Екземпляр, який зараз знаходиться у музеї, привезли саме з Кореї. Його відкриття приурочили до 90-річчя з дня народження радянського льотчика-винищувача, тричі Героя СРСР, маршала авіації Івана Кожедуба. Саме він свого часу очолив групу льотчиків, які на МІГ-15 мали захистити корейців від нальотів американської авіації.

Також в експозиції представлений багатоцільовий винищувач четвертого покоління СУ-27, надзвуковий фронтовий бомбардувальник СУ-24, «ядерна загроза» – легендарний мобільний наземний ракетний комплекс РСД-10 «Піонер», яких у світі залишилось всього три, тощо.

Також у музеї увіковічнили видатного режисера та актора, відомого роллю у культовому фільмі «У бій ідуть самі «старі», Леоніда Бикова.
В пам’ять про нього на винищувачі-перехоплювачі Су-15ТМ, привезеному з Краматорська, зробили напис «Маестро» та намалювали ноти, як і у легендарному кінофільмі. 

Окрім літаків до зібрання музею увійшли дев'ять зенітно-ракетних комплексів, серед яких ЗРК середнього радіусу дії С-300, дальнього радіусу дії С-200, самохідний ЗРК БУК тощо.

Також в експозиції представлені три радіолокаційні станції, які слугують для виявлення повітряних, морських і наземних об'єктів, визначення їхньої дальності, швидкості та геометричних параметрів.

Щороку колекція музею поповнюється новою технікою, є тут і Алея Героїв.

Оскільки музей знаходиться на території військової частини, домовлятися про проведення екскурсії потрібно   заздалегідь (за 2-3 дні). Зробити це можна за номером телефону: 0432 59 61 90. Адреса музею: вулиця Стрілецька, 105. Дістатися сюди від залізничного вокзалу можна на будь-якому трамваї (зупинка «30-а школа»).

Додати в обране

Ця функція доступна лише для зареєстрованих користувачів, будь ласка авторизуйтесь чи зареєструйтесь

Вхід в систему или Зареєструватись