Вінницький планетарій

22.07.2016 2016-07-22

Навіть серед білого дня у Вінниці можна побачити зорі. Адже саме тут знаходиться один із семи українських планетаріїв.

Розташований він у мальовничому центральному парку міста.

Будівництво самої споруди розпочали у 1960 році, а вже через п’ять років планетарій приймав своїх перших відвідувачів. Хоча в СРСР, у тому числі на території України, на той час вже існували планетарії, їх розташовували, як правило, у пристосованих культових приміщеннях — синагогах та церквах. Натомість вінницький планетарій побудували за особливим проектом: так постала будівля, що складається з двох куполів — зовнішнього, діаметром 12 метрів та внутрішнього, діаметром 8 метрів, на який проводиться проекція.

Спочатку у планетарії працював досить примітивний проекційний апарат, який показував лише сузір’я Великої Ведмедиці, проте  вже у 1968 році встановили більш сучасний оптико-механічний проектор зірок і планет «Малий планетарій Цейса», виготовлений у німецькому місті Єна. Саме він і досі показує відвідувачам зображення небесних тіл на нічному небі. Він складається з 39 об'єктивів, які можуть проектувати на купол 5000 зір.

Після реконструкції, яку провели кілька років тому, у проекторі замінили джерело світла, тож небесні тіла стали вдесятеро яскравішими.

Завдяки «Малому Цейсу» глядачі мають змогу споглядати за дивовижними явищами природи: рухом вогняних куль-болідів, зміною блиску зірок, зорепадами, усіма видами сонячних та місячних затемнень та яскравим полярним сяйвом, а також польотами супутників та автоматичних станцій.

Вас навчать розпізнавати різноманітні сузір’я, орієнтуватися на місцевості за Місяцем та Полярною зорею, оцінювати яскравість зірок за зоряними величинами.

За допомогою панорамних проекторів глядачі можуть спостерігати за рухом зоряного неба на різних широтах нашої земної кулі – від жарких тропіків до сніжної Арктики, а також побувати на таємничій поверхні Місяця.

Наприкінці кожної лекції можна помилуватись сходом сонця над живописною панорамою Вінниці.

У фойє планетарія на огляд відвідувачів представлені глобуси Землі, Марса, Місяця та зоряного неба, точні копії першого, другого і третього супутників Землі та автоматичної міжпланетної станції «Зонд–3», яка сфотографувала зворотній бік Місяця.

Один з найпопулярніших стендів розповідає про одну з найстаріших астроблем Землі, яка утворилась близько 400 мільйонів років тому на території сучасної Вінниччини – Іллінецький кратер. Також тут зберігається один з уламків метеорита.

Тож якщо ви хочете більше дізнатися про космос, про планети та зірки — завітайте до Вінницького планетарію. Знаходиться він за адресою: вулиця Хлібна, 1 (у центральному парку імені М. Горького). Дістатися сюди можна на трамваї №4 (зупинка «площа Гагаріна»), на трамваї №1 чи №6, на тролейбусі №5 чи №11 (зупинка «Валентина Отамановского»).

Працює планетарій з понеділка по п'ятницю з 10.00 до 18.00. При наявності понад десяти відвідувачів лекції-сеанси проводять о 12.00, 14.00 та 16.00. Попередні замовлення для організованих груп на зручний для них час приймаються за телефонами: 0432 56 20 67, 0432 69 21 98, 067 236 56 85. Ціна квитків: для дорослих – 25 грн, для учнів та студентів – 20 грн, для дітей до 6 років – 15 грн.

Додати в обране

Ця функція доступна лише для зареєстрованих користувачів, будь ласка авторизуйтесь чи зареєструйтесь

Вхід в систему или Зареєструватись