Вінницький краєзнавчий музей

27.07.2016 2016-07-27

Кожен куточок України має свою неповторну природу, історію, культуру та традиції. Дізнатися більше про Вінниччину можна в обласному краєзнавчому музеї.

Знаходиться він в одній з найстаріших будівель Вінниці, яка входить до історично-архітектурного комплексу XVII століття «Мури».

Заснували музей ще у 1918 році, за ініціативи місцевої інтелігенції з Товариства ревнителів збереження історичних пам'яток.

Хоча міська дума постановила передати для створення краєвого музею будівлі центральної частини міста під назвою «Мури», через воєнно-політичну ситуацію це питання вирішене не було. Тож першу експозицію відкрили у приватному помешканні вчителя малювання міського реального училища В'ячеслава Коренєва. І вже у травні 1919 року музей почав приймати перших відвідувачів.

Під час зміни влади колекція музею неодноразово розкрадалася. Так, експонати музею прикрашали штаб голови Директорії УНР Симона Петлюри, а під час нетривалого панування поляків на них претендував колишній власник садиби на околиці міста Здзіслав Грохольський.

Після того, як В’ячеслав Коренєв виїхав за кордон, турботу про збереження музейної колекції взяв на себе етнограф та краєзнавець Густав Брілінг, який став першим директором музею.

У 1921 музей переїздить до приміщення теперішньої музичної школи №1, де залишається на цілих вісім років. А згодом оселяється у будівлі “Вінницьких Мурів”, де перебуває і досі.

Під час фашистської окупації музей продовжував діяти і навіть фінансувався окупаційною владою. Проте така лояльність була оманливою – після визволення міста у фондах музею не дорахувались близько 6000 експонатів.

Лише у 1960-х роках музейні приміщення повністю перебудували, а експозицію – оновили. А повну реконструкцію фасаду будівлі провели майже через 50 років.

Сьогодні зібрання музею нараховує близько 100 000 предметів, серед яких – найбільші на Поділлі колекції археологічних, етнографічних, нумізматичних та зброярських артефактів.

16 музейних залів знайомлять відвідувачів з історією, тваринним та рослинним світом Вінниччини.

Зал природи розповість про флору та фауну Вінницького краю: тут і опудала тварин, розміщені на стелажах, задекорованих під природне середовище проживання, і гербарії, і різноманітні мінеральні породи. Найунікальнішими експонатами цього залу є уламок рога північного оленя, череп зубра та велетенський кістяк мамонта, знайдений у 1961 році у Чечельницькому районі.

Серед експонатів археологічної колекції — артефакти з могильника бронзового віку кінця XV — початку X ст. до н.е., знайдені поблизу села Гордіївка Тростянецького району, а також зразки скіфської, сарматської, трипільської, черняхівської та зарубинецької культур. Серед них – знаряддя праці та зброя, посуд та гончарні вироби, бронзові, срібні та золоті прикраси, а також культові предмети. Унікальними експонатами є уламки ткацького верстату доби Трипілля, модель трипільського храму бика та поховання часів черняхівської культури.

До музейної збірки входить й досить велика колекція срібних прикрас та зброї часів Київської Русі. Один з найрідкісніших експонатів – величезний меч XIV ст.

Загалом серед музейних експонатів представлено понад 300 зразків старовинної зброї різних часів – від кам’яної доби та часів козацтва до періоду Другої світової війни.

Музей має й велику етнографічну колекцію, яка відображає життя українців з різних куточків Вінниччини: тут представлені різноманітні гончарні вироби, ткані килими, вишиті рушники та сорочки, старовинні головні убори, вироби з лози та соломи, зразки народного живопису та народної архітектури кінця XIX століття.

Революційний період в історії міста відображає відтворений кабінет військового відомства директорії, який нагадує про те, що колись Вінниця була столицею УНР.

У залі військової історії окрім зброї зберігаються документи, а також особисті речі відомих вінницьких військових діячів – зокрема, Івана Бевза та Лялі Ратушної. Також тут відтворено інтер’єр партизанської землянки.

Останній зал музею присвячений історії Вінниччини періоду незалежності. Зокрема, найновіша експозиція під назвою «Героям слава!» присвячена бійцям Небесної сотні, які загинули під час Революції Гідності, а також вінничанам, які брали участь у війні на Сході. Серед експонатів – численні світлини тих подій, а також особисті речі та документи загиблих вінничан. Справжньою окрасою залу є «патріотичне» блакитно-жовте піаніно.

Також у музеї діють три виставкові зали, де проходять різноманітні тематичні виставки, присвячені історії та мистецтву Вінниччини.

Дістатися до краєзнавчого музею із залізничного вокзалу можна на будь-якому трамваї чи на тролейбусі №5 або №11 (зупинка «Соборна»). Працює музей щодня, крім понеділка, з 10.00 до 18.00 (каса працює до 17.00).

Додати в обране

Ця функція доступна лише для зареєстрованих користувачів, будь ласка авторизуйтесь чи зареєструйтесь

Вхід в систему или Зареєструватись