Вулична скульптура

26.07.2016 2016-07-26

Особливий шарм Вінниці, яка поєднує велич багатолітньої історії та стрімкий ритм сучасності, підкреслюють оригінальні вуличні скульптури, які стали справжньою окрасою міста.

Перша бронзова скульптура з'явилась у Вінниці у 2009 році. До Дня художника на пішохідній частині вулиці Архітектора Артинова, біля галереї «Інтершик», відкрили пам’ятник невідомому художнику. Авторство узагальненого образу художника належить відомому вінницькому скульптору та заслуженому художнику України Володимиру Овраху та його синам – Роману і Андрію. Особливістю створеної композиції є те, що будь-який перехожий може стати моделлю для бронзового художника, просто присівши поряд із скульптурою.

У 2010 році у сквері Козицького, поблизу знаменитої водонапірної вежі з’явилась бронзова скульптура її автору, головному міському архітектору початку XX століття Григорію Артинову. Саме авторству Артинова належать найвпізнаваніші історичні будівлі Вінниці, які створюють особливий дух міста.

Проект бронзової статуї належить львівському скульптору Володимиру Цісарику, роботи якого прикрашають різні куточки України. За словами автора, він намагався відтворити цікаву та неординарну особистість відомого архітектора, акцентуючи увагу передусім на його людських, а не професійних якостях. Так з'явився образ мрійника та романтика, який, гуляючи містом, присів на лавку відпочити. Та навіть у такій спокійній атмосфері митець не полишає роздумів про свої майбутні творіння. Тож символічно, що на спинці лавки з'явилися елементи різних робіт архітектора: центральна арка з верхнім карнизом колишньої жіночої гімназії, верх аркового вікна та, звісно, чи не найвідоміша споруда Вінниці – водонапірна башта.

У сквері Козицького, неподалік місця, де часто можна почути спів вуличних музикантів, у 2011 році встановили пам’ятник скрипалю. Ковану скульптуру за власний кошт створив вінницький художник В’ячеслав Пастернак. Хоча образ скрипаля – узагальнений і його можна асоціювати будь з ким, туристи найбільше полюбляють аналогію із легендарним скрипалем готелю «Савой» Фімою Пельцманом.
За словами скульптора, головною метою створення скульптури було привернення уваги громадськості до культури та талановитих митців. Тож не дивно, що часом скрипаль «грає» класичні мелодії та «заробляє» на реалізацію різноманітних творчих ідей та проведення арт-подій.

Однією з найоригінальніших скульптур Вінниці є єдиний в Україні пам’ятник стоматологу. З'явилась ексклюзивна залізна скульптура на перехресті вулиць Артинова та Грушевського у 2013 році. Півтораметровий пам'ятник, як і багато арт-об'єктів сучасного мистецтва, виготовлений із металевих відходів і задекорований під кований виріб. Лікар тримає у руках зубну щітку, а поруч стоїть лікарське крісло (в якому, до речі, всі охочі можуть сфотографуватись) та раритетна бормашина. Цікаво, що бормашина – справжня, їй вже понад 60 років. Колись автору скульптури – Олександру Фуреру – її подарувала бабуся, коли той вступив до медуніверситету.

Найзагадковіша скульптура Вінниці розташована поблизу однієї з найстаровинніших будівель міста – готелю «Франція». Вона зображує першу власницю готелю – Євгенію Францівну Прунмаєр. Саме австрійська піддана у 1897 році звернулась до Вінницької міської думи з проханням побудувати на своїй землі нову садибу, яка згодом стала готелем. Авторами скульптури стала сім’я вінницьких митців – Володимир, Андрій та Роман Оврахи. Статуя висотою 1,8 метрів виготовлена з бронзи й важить понад 400 кілограмів. Оскільки жодних світлин Прунмаєр в архівах не знайшли, образ панянки відтворювали з деталей, притаманних заможнім жінкам початку XX століття – відповідного вбрання та аксесуарів того часу: капелюшка, парасольки, віяла, брошки, сережок, каблучки тощо.

Вулична скульптура стає все популярнішою, тож цілком можливо, згодом у Вінниці з'являться нові оригінальні роботи, а поки не проґавте можливості сфотографуватися з самобутніми вінницькими пам'ятками.

Додати в обране

Ця функція доступна лише для зареєстрованих користувачів, будь ласка авторизуйтесь чи зареєструйтесь

Вхід в систему или Зареєструватись