Особняк Боруха Львовича

05.08.2016 2016-08-05

Звели один з найпривабливіших будинків міста у 1913 році на замовлення заможного фабриканта – Боруха (Бориса) Мойсейовича Львовича.

Саме він володів одним з найпотужніших металургійних підприємств початку XX століття – Вінницьким чавуноливарним заводом «Молот». Спеціалізувався він на виготовленні обладнання для цукроварень та гуралень, а також сільськогосподарських машин. А виготовлені на ньому металеві чавунні сходи, колони та каналізаційні люки можна і сьогодні побачити на вулицях міста. Впізнати їх можна за клеймом заводу «Молот» чи іменем власника підприємства. Також саме на вінницькому заводі виготовили чавунний ґанок зі сходами, встановлений перед входом до приміщення єзуїтського монастиря (зараз – Державний архів Вінницької області). У радянський період підприємство трансформувалось у завод тракторних агрегатів.

Будучи заможною людиною, Львович чимало грошей витрачав на благодійність. Єврей за національністю, він багато робив для єврейської общини міста, яка на той час була досить чисельною (47% населення міста складали євреї). Так, фабрикант утримував єврейські школи для дітей із малозабезпечених сімей, виділяв кошти на похорони бідних, посаги для єврейських наречених тощо.

Триповерховий особняк Львовича побудований у стриманому неокласичному стилі, без надмірної претензійності. «Родзинкою» будівлі є увінчана куполом ротонда. По периметру її оточують витончені колони композитного ордеру. На фризі разом із декоративною композицією з рослинними мотивами викарбували латинські ініціали першого власника – BL. Оточувала будинок кам’яна огорожа.

Борис Львович із родиною прожив у будинку недовго – після революції будівлю націоналізували, а його мешканці виїхали за кордон.

Після приходу до влади Директорії УНР, у приміщенні будівлі розташовувався штаб Симона Петлюри. Цікаво, що саме тут він видав численні укази, один з яких – заборона єврейських погромів.

А з 1930-х і до сьогодні у будівлі знаходиться управління обласного радіо.

Розташований будинок на вулиці Симона Петлюри, 15. Дістатися сюди від залізничного вокзалу можна на будь-якому трамваї чи на тролейбусі №5 або №11 (зупинка «Соборна»).

Додати в обране

Ця функція доступна лише для зареєстрованих користувачів, будь ласка авторизуйтесь чи зареєструйтесь

Вхід в систему или Зареєструватись