Храм Різдва Пресвятої Богородиці

19.08.2016 2016-08-19

Одна з найгарніших церков Вінниці – храм Різдва Пресвятої Богородиці – знаходиться на П'ятничанах.

Теперішній район П'ятничани, а колись невелике село біля Вінниці, виникло ще в XVI столітті. Свою назву воно отримало від прізвища першого власника – Миська П'ятничанського. У селі не було власної церкви, тому близько сорока місцевих жителів відвідували Покровську церкву в Вінниці. А у XVIII столітті постало питання про створення власної церкви.

Завдяки пожертвам парафіян, вже в 1732 році з'явився храм Різдва Пресвятої Богородиці.

Це була дерев'яна тризрубна церква, побудована за правилами стародавнього подільського храмового зодчества. Увінчували церкву цибулеподібні куполи з кованими хрестами.

Недовгий період храм знаходився у власності уніатів.

Після того, як Вінниччина стала частиною Російської імперії, кількість жителів П'ятничан поступово збільшувалася. У зв'язку з цим храм розширюють: облаштовують просторі хори, будують ризницю, притвор і 18-метрову дзвіницю. Церква стала справжньою окрасою П'ятничан.

У другій половині XIX століття граф Генрик Грохольський виділив гроші на будівництво церковно-парафіяльної школи на території П'ятничанського храму.

У цей період, за народними переказами, у церкві сталось чудо — на одній зі стін явився образ Богородиці. Після цього храм став місцем паломництва жителів з різних куточків регіону.

З плином часу церква руйнувалася, а зі зростанням кількості прихожан – вже не могла розмістити всіх охочих всередині. Тому на початку XX століття жителі П'ятничан вирішують побудувати новий цегляний храм. Будують його в мальовничому місці на березі Південного Бугу, недалеко від поромної переправи. Таким чином, відвідувати богослужіння змогли люди, які жили з іншого боку річки.

Точних відомостей про автора проекту нового храму немає. Як припускають дослідники, проектну документацію розробив головний архітектор міста Григорій Артинов. Церква частково зберегла оздоблення старого храму – сюди перенесли старовинний іконостас та ікони. До наших днів вдалося зберегти лише одну з них – Барську ікону Божої Матері.

Перше богослужіння в новозбудованій церкві відбулось в роки Першої світової війни. 

У 1920-х роках дерев'яна церква зникає. За однією з версій, храм знищила пожежа, за іншою – його розібрали на будматеріали.

У 1930-х роках новий храм закрили, а все церковне начиння знищили. У його приміщенні розмістили спочатку зерносховище, а згодом – сільський клуб.

Відновили богослужіння лише в післявоєнний період.

У 1970-х храм реконструювали і заново розписали. Центральну частину настінних розписів зайняв образ Богородиці- «Одигітрії». Також в церкві знаходиться особливо цінна Почаївська ікона Божої Матері, мощі святого Георгія Побідоносця, святого Пантелеймона та інших великомучеників.

Зараз церква Різдва Пресвятої Богородиці є одним з найбільших храмів Вінниці.

Дістатися сюди від залізничного вокзалу можна на маршрутці №31А.

Додати в обране

Ця функція доступна лише для зареєстрованих користувачів, будь ласка авторизуйтесь чи зареєструйтесь

Вхід в систему или Зареєструватись