Лікарня імені О. Ющенка

21.07.2016 2016-07-21

У комплексі незвичайних будівель, архітектура яких синтезує елементи бароко та неоренесансну, розташовується психоневрологічна лікарня імені академіка О. Ющенка.

Окружну  лікарню для душевнохворих відкрили навесні 1897 року для обслуговування населення усього Південно-Західного краю, до якого входили три губернії – Київська, Волинська та Подільська. Вінницька лікарня стала однією з найбільших та найкращих психіатричних лікарень на території Російської імперії XIX століття.

Будівництво лікарні відбувалося за проектом петербурзького архітектора Д. Пруссака. До робіт залучили не один десяток провідних інженерів, зодчих та навіть лікарів, що вміло використовували найліпші досягнення європейської медичної архітектури.

З перших днів своєї роботи лікарня мала електричне освітлення, водонапірну вежу, власні вентиляційну та каналізаційну системи, тоді як у провінційній Вінниці XX століття більшість установ були позбавлені подібних зручностей.

Свою теперішню назву лікарня отримала на честь видатного вченого, лікаря, який працював тут протягом трьох років – Олександра Ющенка.

За всю чималу історію лікарня припиняла існування двічі; під час громадянської війни, коли більшу частину лікарні перетворили на казарму та у період окупації німецькими фашистами. Останні використовували комплекс будівель як санаторій та казино «Вальдюфдля» офіцерів ставки Гітлера «Вервольф». Фашисти піддавали пацієнтів закладу жорстоким тортурам та знищили близько півтори тисячі хворих.

За чутками, у «період застою» в лікарні утримували місцевих дисидентів. Зокрема, тут «лікували» відомого режисера Сергія Параджанова.

Ще однією відомою особистістю, з якою пов’язане ім'я лікарні був легендарний психотерапевт та гіпнотизер Анатолій Кашпіровський. Він працював тут у 1960-х роках.

Місце, в якому розташована будівля лікарня, надзвичайно живописне. Лікарню оточує мальовничий парк: неймовірний ландшафт – чудове місце для прогулянок. Тут можна пройтися алеями та вийти на скелі у місці злиття двох річок – Вишні та Південного Бугу. Також поблизу розташоване городище, де було виявлено чимало археологічних скарбів скіфської та давньоруської культур.

Дивує також «Галявина казок» – яскравий психоделічний ансамбль скульптур, створений пацієнтамі та працівниками адміністрації для пацієнтів сусіднього військового шпиталю. Тут розкинулось понад тридцять скульптур, серед яких міфічні (чарівний крилатий кінь Пегас), казкові (Дід Мазай на човні із зайцями, Червона Шапочка з Вовком, Царівна-лебідь, Баба Яга) та сучасні мультиплікаційні персонажі (Губка Боб). Вони є зразками самобутнього та досить незвичайного «мистецтва».

 

Додати в обране

Ця функція доступна лише для зареєстрованих користувачів, будь ласка авторизуйтесь чи зареєструйтесь

Вхід в систему или Зареєструватись